چه نکاتی را هنگام خرید کولر گازی رعایت کنیم؟

خرید کولر گازی

برای در امان ماندن از گرمای طاقت فرسای تابستان، خرید کولر گازی مناسب ایده خوبی است. هنگامی‌ که در روزهای گرم تابستان از دست گرمای زیاد به منزل پناه می بریم، هیچ چیز بیشتر از یک کولر گازی خوب و هوای خنک نمی تواند خستگی را از تن درآورد. برویم و ببینیم برای در اختیار داشتن یک عصای جادوگری که می تواند هوای گرم تابستان را به هوای یخ زمستانی تبدیل می کند دانستن چه چیزهایی لازم است.

۱) چه نوع کولر گازی بخریم؟

کولرهای گازی به سه نوع کلی تقسیم می شوند: کولر اسپلیت، کولر پنجره ای و کولرهای ایستاده. البته مدل های دیگری با ساختارهای خاص هم وجود دارند مانند کولر گازی صنعتی، اما از آنجایی که تنها از این سه مدل در مصارف خانگی و اداری استفاده می شود تنها به این سه مدل پرداخته ایم. هر کدام از این سه مدل مزایا و معایبی دارند که باعث می شود برای عده ای جذاب باشند و برای سایرین فاقد جذابیت.

خرید کولر گازی

۲) آیا طراحی پنل واقعا مهم است؟

طراحی پنل واقعا مهم است. تنها چیزی که شما پس از نصب از یک کولر گازی مشاهده می کنید، پنل آن است. نقش پنل یک کولر را می توان به ویترین مغازه‌ ها تشبیه کرد. زیبایی پنل کولر باعث می شود از محصولی که خریده‌ اید لذت بیشتری ببرید. بنابراین سعی کنید با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید، کولری با زیباترین پنل موجود را انتخاب کنید. مسلما زیباتر بودن پنل تاثیر مستقیمی در قیمت نهایی آن دارد و کولری که پنل جذاب‌تری دارد، به طور حتم گران‌تر هم خواهد بود.

۳) قدرت خنک‌کنندگی چقدر باشد؟

خنک‌کنندگی کولر گازی با واحد BTU اندازه گیری می‌شود و به صورت مضربی از ۱۰۰۰ نشان داده می شود. واحد BTU در واقع استاندارد اندازه‌گیری قدرت سرمادهی در بریتانیا است (British Thermal Unit) و در نام گذاری واحد هم به این موضوع اشاره شده ‌است. ولی معمولا در معرفی کولرها از عنوان‌ کردن واحدش صرف‌ نظر می‌ کنیم و مثلا می گوییم یک کولر ۱۸ هزار یا ۲۴ هزار می‌خواهیم.

خرید کولر گازی

توجه به این عدد شاید مهم‌ترین مولفه‌ای باشد که برای خرید کولر گازی باید در نظر داشته‌ باشید. اگر ظرفیت خنک‌کنندگی کولر گازی که انتخاب می‌ کنید کمتر از سطح نیازتان باشد، با مشکل عدم کارایی کافی مواجه خواهید شد و محیط‌تان آن‌ طور که انتظار دارید خنک نخواهد شد. چنانچه کولری با ظرفیت بیشتر از نیازتان تهیه کنید، مجبور هستید زودبه‌زود آن را خاموش کنید تا از سرما نخ نزنید! به علاوه بحث مصرف بیش‌ از حد انرژی هم سر راه‌تان خواهد بود.

در کنار همه‌ اینها باید توجه داشته ‌باشید که کولرهای گازی به دلیل ماهیت عملکردی‌شان رطوبت محیط را می‌گیرند و آن را به صورت آب به بیرون هدایت می‌کنند. یک کولر با قدرت خنک‌کنندگی زیاد می‌تواند رطوبت اتاق‌تان را به کلی از بین ببرد و اتاقی کاملا خشک را تحویل دهد. در یک اتاق خشک نفس‌کشیدن سخت‌تر خواهد بود.

اینها را گفتیم تا برسیم به این مطلب که انتخاب قدرت مورد نیاز در کولر گازی، مبحثی کاملا حرفه‌ای است و باید به متخصص‌اش سپرده شود. برای انتخاب ظرفیت باید به چند فاکتور مهم توجه شود: نوع محیط (ویلایی، آپارتمانی، دوبلکس)، نوع کاربری (مسکونی یا تجاری)، نوع اقلیم (مثلا جنوب یا مرکزکشور)، میزان نورگیر بودن، میزان رفت‌ و آمد، تعداد تجهیزات گرمازای موجود در محیط، تعداد افراد حاضر در محیط و چند فاکتور دیگر از مواردی هستند که در تعیین قدرت کولر گازی مورد نیاز شما نقش اساسی ایفا می‌کنند.

بنابراین حتما از یک متخصص هنگام خرید کولر گازی مشورت بگیرید. این را به عنوان یک مثال از ما داشته ‌باشید که معمولا برای یک آپارتمان مسکونی با متراژ بین ۷۰ تا ۱۰۰ متر، یک کولر ۲۴ هزار پیشنهاد می‌دهند و برای اتاق‌خواب، کولرهای ۹ تا ۱۲ هزار را توصیه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک نیاز دارید? با ما گفتگو کنید